Lupy patří mezi nejčastější obtíže s vlasovou pokožkou, se kterou lidé vyhledají pomoc odborníka. Postihuje až 50 % dospělé populace bez ohledu na pohlaví.

Lupy je důležité dělit na tzv. mastné a suché, etiologie jejich příčin je rozdílná.

Mastné lupy jsou nejčastěji přítomny u onemocnění seboroickou dermatitidou. Vyznačují se mastnými žlutými šupinkami ve formě ložisek, které jsou přilnuté k vlasové pokožce.

Suché lupy jsou oproti mastným nepřilnavé bílé šupinky, které se od pokožky hlavy samy oddělují. Jsou viditelnější na první pohled a mají tendence padat z vlasů.

Pro obě formy luovitosti je typické svědění pokožky, zarudnutí a především příliš suchá či mastná pokožka hlavy.

Příčiny vzniku lupovitosti

K tvorbě lupů dochází narušením přirozeného procesu obnovy vlasové pokožky, který vede k z patologickému urychlení olupování kožních buněk (projevem tohoto procesu je lupovitost).

Proces urychlení olupování zrovovatělých kožních buněk se odborně nazývá hyperproliferace pokožky a spouštěčem bývá kvasinka z rodu Malassezia, která je živena mazem a lipidy v přirozené formě, které pokožka produkuje. Kvasinky rodu Malassezia způsobují svým drážděním mikrozánětlivé procesy pokožky.

Spouštěcími faktory jsou genetická predispozice, klimatické podmínky, silný fyzický či emoční stres, hormonální disbalance, životní styl.

Rizikové faktory vzniku

Mezi rizikové faktory mohou být řazeny agresivní vlasové přípravky, nešetrná péče, nedostatečné oplachování přípravků při mytí, nedostatek vitaminů a minerálních látek.

Léčba

Lupovitost bývá vnímána jako společensky stigmatizující (lidé s lupy se za tento jev velmi stydí a často mají tendenci ke kamufláži formou užívání klobouků, zahlazování lupů některými mastnými vlasovými přípravky).

V případě lupovitosti je důležité především správně diagnostikovat primární příčinu jejího vzniku a na jejím základě správně zvolit intenzivní specifickou péči a přípravky vhodné pro odstranění obtíží. Dále je třeba se zaměřit na prevenci, vhodnou životosprávu, dostatek minerálních látek a vitaminů a posilování imunitního systému.