Lupy patří mezi nejčastější obtíže s vlasovou pokožkou, se kterou lidé vyhledají pomoc odborníka. Postihuje až 50 % dospělé populace bez ohledu na pohlaví.

Lupy je důležité dělit na tzv. mastné a suché, etiologie jejich příčin je rozdílná.

Mastné lupy jsou nejčastěji přítomny u onemocnění seboroickou dermatitidou. Vyznačují se mastnými žlutými šupinkami ve formě ložisek, které jsou přilnuté k vlasové pokožce.

Suché lupy jsou oproti mastným nepřilnavé bílé šupinky, které se od pokožky hlavy samy oddělují. Jsou viditelnější na první pohled a mají tendence padat z vlasů.

Pro obě formy luovitosti je typické svědění pokožky, zarudnutí a především příliš suchá či mastná pokožka hlavy.

Příčiny vzniku lupovitosti

K tvorbě lupů dochází narušením přirozeného procesu obnovy vlasové pokožky, který vede k z patologickému urychlení olupování kožních buněk (projevem tohoto procesu je lupovitost).

Proces urychlení olupování zrovovatělých kožních buněk se odborně nazývá hyperproliferace pokožky a spouštěčem bývá kvasinka z rodu Malassezia, která je živena mazem a lipidy v přirozené formě, které pokožka produkuje. Kvasinky rodu Malassezia způsobují svým drážděním mikrozánětlivé procesy pokožky.

Spouštěcími faktory jsou genetická predispozice, klimatické podmínky, silný fyzický či emoční stres, hormonální disbalance, životní styl.

Rizikové faktory vzniku

Mezi rizikové faktory mohou být řazeny agresivní vlasové přípravky, nešetrná péče, nedostatečné oplachování přípravků při mytí, nedostatek vitaminů a minerálních látek.

Léčba

Lupovitost bývá vnímána jako společensky stigmatizující (lidé s lupy se za tento jev velmi stydí a často mají tendenci ke kamufláži formou užívání klobouků, zahlazování lupů některými mastnými vlasovými přípravky).

V případě lupovitosti je důležité především správně diagnostikovat primární příčinu jejího vzniku a na jejím základě správně zvolit intenzivní specifickou péči a přípravky vhodné pro odstranění obtíží. Dále je třeba se zaměřit na prevenci, vhodnou životosprávu, dostatek minerálních látek a vitaminů a posilování imunitního systému.

Pro domácí ošetření vám doporučujeme tyto produkty Kapyderm:

 

Tonikum base

Aktivní stimulátor dodávající vlasům vše potřebné pro jejich správný růst a vývoj. Má protizánětlivé účinky na pokožku, lze jej použít jak při zvýšeném vypadávání vlasů, tak i jako preventivní opatření alopécie.

od 890 Kč

Tonikum KS115

Přípravek vhodný pro řešení vlasových obtíží různého původu. Má silně čistící, regenerační a vyživovací účinky. Zbavuje svědění pokožky a s tím spojené neestetické projevy. Neobsahuje kortikoidy. Nemá žádné vedlejší účinky

od 890 Kč

Esenciální olej K2

100% přírodní produkt. Pro svou čistotu aktivních látek a vyrovnané složení lze dosáhnout uspokojivých výsledků při léčbě nejrůznějších problémů vlasové pokožky, zvláště pak při obtížích v podobě plísní a bakterií. Přípravek má čistící, obnovovací a posilovací účinek.

od 990 Kč
Ampule N

Vysoké množství aktivních látek pro podporu vlasového růstu a obnovy růstového cyklu. Má antibakteriální a fungicidní účinky. Přípravek lze používat i ve stadiu pokročilých zánětlivých kožních změn. I přes svou vysokou účinnost je velmi šetrný k pokožce.

Ampule N doporučujeme užívat spolu s Kolagenovou emulzí, která pokožku hydratuje a podporuje celkový efekt terapie.

od 990 Kč

Tablety DE PURE

Doplněk stravy vhodný pro cílenou detoxikaci organismu, u různých typů dermatitid či jako preventivní očista. De Pure přípravek pomáhá organismus detoxikovat se zaměřením na ledvinný a hepatický systém.

Doporučujeme užívat jako preventivní kúru dvakrát za rok či nárazově po prodělaném onemocnění a jako účelné zbavení se organismu farmaceutických stop a škodlivin v organismu.

880 Kč

Tablety ReVital – regenerace pokožky

Doplněk stravy indikovaný při různých typech epidermických onemocnění, jakými jsou seboroická dermatitida, atopický ekzém, lupénka či jako prevence a mírnění příznaků stárnutí pleti. Aktivní blokátor volných radikálů. Podporuje výživu a hydrataci pokožky a její celkový stav.

880 Kč
Čistící báze proti vypadávání vlasů

Přináší vlasové pokožce všechny nezbytné živiny a zároveň ji posiluje. Díky vysokému obsahu vitamin-komplexu se přípravek užívá pro stimulaci obnovy vlasového cyklu. Lze užívat i jako prevence vlasového výpadku při zatížení organismu. Šampon je vhodné kombinovat s regeneračními ampulemi DT a N.

od 550 Kč

Čistící báze proti lupovitosti

Jemný přípravek působící důrazně proti nadměrnému štěpení kožních buněk různého původu, projevující se lupovitostí.

od 550 Kč

Čistící báze na suchou pokožku

Suchá vlasová pokožka je důsledkem narušené funkce mazových žláz či nadměrného používání nevhodných přípravků vlasové kosmetiky.

Šampon pro obzvláště suchou pokožku upravuje její přirozené pH. Dodává vlasům látky nezbytné pro správnou výživu vlasových vláken, čímž opětovně navrací jejich pružnost, lesk a pomáhá regeneraci vlasového keratinu.

od 550 Kč
Ampule N

Vysoké množství aktivních látek pro podporu vlasového růstu a obnovy růstového cyklu. Má antibakteriální a fungicidní účinky. Přípravek lze používat i ve stadiu pokročilých zánětlivých kožních změn. I přes svou vysokou účinnost je velmi šetrný k pokožce.

Ampule N doporučujeme užívat spolu s Kolagenovou emulzí, která pokožku hydratuje a podporuje celkový efekt terapie.

od 990 Kč

Čistící báze na mastnou pokožku

Působí na mazové žlázy – vyrovnává produkci mazu, čímž zabraňuje nadměrnému maštění pokožky a vlasů.

od 550 Kč
Kolagenová emulze

Odstraňuje svědění pokožky hlavy a ulevuje od pocitu pnutí. Má silně hydratační a zklidňující účinky, vhodné pro dehydratovanou a unavenou pokožku. Dodává vlasům na objemu a výživě. Vhodné i pro podrážděnou pokožku.

od 790 Kč
06 Kapyderm Citliva 250
Čistící báze pro citlivou pokožku

Přípravek vhodný zejména pro citlivou a podrážděnou pokožku, pro namáhané, zcitlivělé a oslabené vlasy. Obsahuje vyživující vitamin-komplex, dodávající potřebné živiny pro obnovu buněčných struktur. Vlasy chrání, vyživuje a dodává na objemu.

od 550 Kč
21 Kapyderm Lupy 250
Čistící báze normalizační

Péče o vlasy

Normalizační báze je vhodná pro všechny typy vlasů a užití v jakékoliv fázi terapeutického cyklu. Neovlivňuje růstový cyklus vlasů, ale napomáhá upravit přirozené pH vlasové pokožky a normalizovat její stav.

Péče o pleť/tělo

Tato čisticí báze je vhodná pro šetrné očištění a odlíčení všech typů pleti (pH 5).

Použití: Množství gelu o velikosti lískového oříšku smíchejte s vlažnou vodou a v dlaních vytvořte pěnu. Tu naneste na obličej a krk, krátce promasírujte a opláchněte vodou. Následně pokračujte v aplikaci svých oblíbených produktů. Pleť čistěte dvakrát denně.

od 550 Kč