Jedná se o neinfekční chronické onemocnění kůže zánětlivého charakteru, nevzniká však na alergickém podkladě. Postihuje oblasti kůže bohaté na mazové žlázy, především obličej, vlasovou část hlavy, šíji, horní část zad a hrudníku, nebo místa, na kterých dochází k intenzivnímu tření kůže (podpaží, třísla aj.), postihuje ženy i muže, častěji novorozence (fyziologický stav) a mladé muže.

Seboroická dermatitida – někdy také nazývána seboroický ekzém či seborea, název je odvozen od latinského názvu, poukazujícího na zvýšenou sekreci mazových žláz (seborhea) a dermatitis – zánět kůže.

Výskyt seboroické dermatitidy je nejčastějším jevem u novorozenců a mladších kojenců (první tři měsíce života), zde hovoříme o tzv. fyziologické seboree. Je zcela běžná a do budoucna nenese žádné obtíže. Druhou nejčastěji postiženou skupinou je věková kategorie 30-60 let s převahou mužů, odhadem se jedná o skupinu 5-7% postižených z celkové populace. (Zvláštní skupinou nemocných jsou osoby nemocné HIV, u kterých patří seborea mezi první příznaky onemocnění).

Příčiny vzniku nejsou doposud zcela objasněny. Mezi důležité faktory patří zvýšená sekrece mazových žláz a lipofilní kvasinka Pityrosporum ovale (Mallasezia furfur), která běžně osidluje pokožku, avšak dobře se jí daří a k jejímu šíření dochází až právě v místech s vyšším výskytem mazu.

Stav seboroické dermatitidy ovlivňuje více faktorů.

Klimatické podmínky patří mezi ně. Obecně lze říci, že se stav pokožky zhoršuje v zimě a zlepšuje v letních měsících, pobytem na horách a u moře. Výjimky však i zde potvrzují pravidlo a u některých klientů se v těchto podmínkách stav naopak zhoršuje. K zásadním vlivům patří psychická pohoda. Stres obecně stav seboroické dermatitidy rapidně zhoršuje (díky čemuž se seborea řadí mezi tzv. civilizační choroby). Odborné studie hovoří též o vlivu genetické predispozice.

Jak jsme již zmiňovali, významnou roli pro vznik onemocnění hraje kvasinka Pityrosporum ovale. Pro mechanismus jejího působení existuje řada teorií. Jedna z nich hovoří o kvasince jakožto primárním spouštěči. Seboroická dermatitida podle této teorie vzniká jako reakce na toxiny, které právě kvasinka produkuje (záleží na vnímavosti hostitele – každý člověk je jinak citlivý na přítomnost toxinů).

Kvasinky pityrosporum ovale narušují přirozeně ochranný kyselý plášť kůže tak, že produkují enzymy štěpící tuky z mazových žláz. Během tohoto procesu se uvolňují mastné kyseliny, které porušují kožní bariéru (kůže se díky tomu rychleji a více odlupuje a vznikají typické šupinky, podporující tvorbu kožního mazu).

Zvýšenou činnost mazových žláz zásadně ovlivňuje vysoká produkce mužských pohlavních hormonů v kůře nadledvin (v období po narození), v pozdějších letech se hladina hormonů upraví a opět vzroste na počátku období puberty.

Seboroickou dermatitidu definuje porucha rohovatění kůže v horní vrstvě pokožky spolu s otokem buněk spodních vrstev kůže (houbovitý vzhled buněk).

Patologické zmnožení buněk způsobuje nepravidelné atypické rozšiřování pokožky. V horní vrstvě škáry bývá přítomna vyšší hladina bílých krvinek v oblastech cévního zásobení (zánětlivý ukazatel). Pro seboroickou dermatitidu je typické zkrácení procesu obnovy buněk pokožky. Kožní šupiny viditelné na povrchu pokožky se vytváří slepováním rychle odlučovaných zrohovatělých kožních buněk.

Pro domácí ošetření vám doporučujeme tyto produkty Kapyderm:

 

Tonikum fungi activ

Přípravek se silně protizánětlivým účinkem, aktivní v boji proti plísním a houbám. Velmi efektivní v terapii lupovitosti vniklé na fungicidním podkladě. Neobsahuje těžké kovy a nezpůsobuje třepení vlasů. Odstraňuje přemnožené mikroorganismy na vlasové pokožce a tím zabraňuje tvorbě lupů. Na rozdíl od jiných přípravků řeší příčinu a ne důsledek.

od 890 Kč

Tonikum KS115

Přípravek vhodný pro řešení vlasových obtíží různého původu. Má silně čistící, regenerační a vyživovací účinky. Zbavuje svědění pokožky a s tím spojené neestetické projevy. Neobsahuje kortikoidy. Nemá žádné vedlejší účinky

od 890 Kč

Esenciální olej K1

100% přírodní produkt. Pro svou čistotu aktivních látek a vyrovnané složení lze dosáhnout uspokojivých výsledků při léčbě nejrůznějších problémů vlasové pokožky. Obsahuje hydratační, čistící, obnovovací a vyživovací složky.

Regeneruje buňky obnovující poškozená místa vlasové pokožky.

od 990 Kč
Esenciální olej K2

100% přírodní produkt. Pro svou čistotu aktivních látek a vyrovnané složení lze dosáhnout uspokojivých výsledků při léčbě nejrůznějších problémů vlasové pokožky, zvláště pak při obtížích v podobě plísní a bakterií. Přípravek má čistící, obnovovací a posilovací účinek.

od 990 Kč
Tablety shOck – aktivace vlasového růstu

Aktivní stimulátor vlasového růstu. Vhodné k užití při nadměrném maštění vlasové pokožky a vypadávání vlasů různých příčin. Obsahující komplex řas a oligoelementů, dodávající nutriční výživu potřebnou pro obnovu růstového cyklu. Základní stavební prvek při potřebě vysoké regenerace vlasů. Vhodný při nadměrné zátěži organismu, hormonálních disbalancích jako je menopauza, vysazení hormonální antikoncepce u žen či po ukončení laktace.

910 Kč

Tablety DE PURE

Doplněk stravy vhodný pro cílenou detoxikaci organismu, u různých typů dermatitid či jako preventivní očista. De Pure přípravek pomáhá organismus detoxikovat se zaměřením na ledvinný a hepatický systém.

Doporučujeme užívat jako preventivní kúru dvakrát za rok či nárazově po prodělaném onemocnění a jako účelné zbavení se organismu farmaceutických stop a škodlivin v organismu.

880 Kč

Tablety ReVital – regenerace pokožky

Doplněk stravy indikovaný při různých typech epidermických onemocnění, jakými jsou seboroická dermatitida, atopický ekzém, lupénka či jako prevence a mírnění příznaků stárnutí pleti. Aktivní blokátor volných radikálů. Podporuje výživu a hydrataci pokožky a její celkový stav.

880 Kč

Čistící báze proti vypadávání vlasů

Přináší vlasové pokožce všechny nezbytné živiny a zároveň ji posiluje. Díky vysokému obsahu vitamin-komplexu se přípravek užívá pro stimulaci obnovy vlasového cyklu. Lze užívat i jako prevence vlasového výpadku při zatížení organismu. Šampon je vhodné kombinovat s regeneračními ampulemi DT a N.

od 550 Kč

Čistící báze proti lupovitosti

Jemný přípravek působící důrazně proti nadměrnému štěpení kožních buněk různého původu, projevující se lupovitostí.

od 550 Kč

Čistící báze na suchou pokožku

Suchá vlasová pokožka je důsledkem narušené funkce mazových žláz či nadměrného používání nevhodných přípravků vlasové kosmetiky.

Šampon pro obzvláště suchou pokožku upravuje její přirozené pH. Dodává vlasům látky nezbytné pro správnou výživu vlasových vláken, čímž opětovně navrací jejich pružnost, lesk a pomáhá regeneraci vlasového keratinu.

od 550 Kč
Ampule N

Vysoké množství aktivních látek pro podporu vlasového růstu a obnovy růstového cyklu. Má antibakteriální a fungicidní účinky. Přípravek lze používat i ve stadiu pokročilých zánětlivých kožních změn. I přes svou vysokou účinnost je velmi šetrný k pokožce.

Ampule N doporučujeme užívat spolu s Kolagenovou emulzí, která pokožku hydratuje a podporuje celkový efekt terapie.

od 990 Kč

Čistící báze na mastnou pokožku

Působí na mazové žlázy – vyrovnává produkci mazu, čímž zabraňuje nadměrnému maštění pokožky a vlasů.

od 550 Kč
Kolagenová emulze

Odstraňuje svědění pokožky hlavy a ulevuje od pocitu pnutí. Má silně hydratační a zklidňující účinky, vhodné pro dehydratovanou a unavenou pokožku. Dodává vlasům na objemu a výživě. Vhodné i pro podrážděnou pokožku.

od 790 Kč
Speciální krém K

Regenerační přípravek se silně baktericidním účinkem a hojícím efektem. Výborné účinky dosahující především v terapii lupénky, seboroické dermatitidy, atopického ekzému. Má vysokou nutriční hodnotu pro obnovu a regeneraci pleti, čímž se řadí mezi naše nejoblíbenější produkty. Lze jej užívat dlouhodobě

1380 Kč
06 Kapyderm Citliva 250
Čistící báze pro citlivou pokožku

Přípravek vhodný zejména pro citlivou a podrážděnou pokožku, pro namáhané, zcitlivělé a oslabené vlasy. Obsahuje vyživující vitamin-komplex, dodávající potřebné živiny pro obnovu buněčných struktur. Vlasy chrání, vyživuje a dodává na objemu.

od 550 Kč
21 Kapyderm Lupy 250
Čistící báze normalizační

Péče o vlasy

Normalizační báze je vhodná pro všechny typy vlasů a užití v jakékoliv fázi terapeutického cyklu. Neovlivňuje růstový cyklus vlasů, ale napomáhá upravit přirozené pH vlasové pokožky a normalizovat její stav.

Péče o pleť/tělo

Tato čisticí báze je vhodná pro šetrné očištění a odlíčení všech typů pleti (pH 5).

Použití: Množství gelu o velikosti lískového oříšku smíchejte s vlažnou vodou a v dlaních vytvořte pěnu. Tu naneste na obličej a krk, krátce promasírujte a opláchněte vodou. Následně pokračujte v aplikaci svých oblíbených produktů. Pleť čistěte dvakrát denně.

od 550 Kč